Tisková zpráva: Setkání pro euro

Organizace prosazující přijetí eura se sejdou před Úřadem vlády

Praha, 18. prosince 2023 - Ve středu 20. prosince 2023 od 9 hodin pořádají organizace Euro v Česku, Pulse of Europe a Volt Česko setkání před sídlem Úřadu vlády ve Strakově akademii, na kterém vyjádří svou podporu přijetí eura v České republice. Setkání proběhne formou petičního stánku umístěného před Úřadem vlády s peticí pro euro, která je společným projektem těchto organizací. 

17. pro 2023

Právě 20. prosince bude vláda projednávat možnost vstupu České republiky do mechanismu směnných kurzů (ERM II). V roce 2024 by ČR mohla plnit tři ze čtyř maastrichtských kritérií a dvouleté setrvání v ERM II je poslední podmínkou pro přijetí společné evropské měny. 

Je třeba, abychom jako občané připomněli členkám a členům Vlády, že vstup do ERM II je důležitý krok směrem k přijetí eura v Česku a že jakmile začne Česká republika plnit Maastrichtská kritéria, není důvod váhat, neboť tento krok pomůže mimo jiné konsolidaci veřejných financí i snižování inflace, ” vysvětluje předseda Volt Česko Adam Hanka.

Dvouleté fungování v systému ERM II, tzv. čekárně na euro, je posledním krokem, který musíme pro přijetí eura udělat. V praxi to znamená, že bude určen směnný kurz koruny vůči euru, od kterého se nebude možné odchýlit o více než 15 % v obou směrech. Už samotný pobyt v ERM II přinese České republice řadu výhod. Především stabilitu, předvídatelnost a v neposlední řadě vyslání jasného signálu investorům a celému finančnímu sektoru. Zároveň to pro Česko nepředstavuje žádná omezení ani závazek v podobě nutnosti následného přijetí eura. Nevidíme proto žádnou překážku, která by nám v tomto kroku měla bránit,” doplňuje Michael Pascal Večeř, předseda iniciativy Euro v Česku.

“Doufáme, že se nám podaří postupně přesvědčit veřejnost, aby se aktivně zasadila za naplnění slibu, který jsme dali vstupem do EU - přijetí eura v České republice. Toto je jen první z řady veřejných akcí, které chystáme na dobu jednoho roku,” říká Tomasz Peszynski, předseda spolku Pulse of Europe.